Seboreik Dermatit Doktorların Tedavi Yolları

"Seboreik dermatit nedir" adlı yazımda belirtmiştim doktorların tam olarak seboreik dermatit (egzama) hastalığının nedenini tam olarak bilememektedir. Seboreik dermatit hastalığını yaşamadıkları için bu hastalığın vermiş olduğu psikolojiyi ve çaresizliği bilemezler. Tüm seboreik egzama hastalarının eminim ki hayattan soğuma yaşamaktadır. Bu satırları yazarken Daturah'dan Hybrisma adlı müziği dinliyordum ve yazı içeriği ile bağdaştırdım kafamda nedense. Sizlere de tavsiye ederim.

Saçınızda görülen o kabuklanmalar ya da sakallardaki burun kenarları ve hatta kaş diplerinde bulunan kızarmalar ve ya kabuklanmaların toplum içine çıkmama isteği getirir insana. Hepimiz aynı durumları yaşamaktayız emin olun. Sokağa çıktığınızda hepimize sorulan sorular "aa yüzün neden kızarık", "aa neden kabuklanmalar var suratinda". Onun yanında akıl vermeye çalışanlarla karşılaşırız "halis zeytinyağ sür saçına", "sarımsak sür kafana", "halis zeytinyağ sabunu kullan iyi gelir"... Bazen dayanamaz denersiniz verilen önerileri, ancak sonuç yine hüsran...

Aileniz de duruma dahil olursa, bilmemne teyzenin bir tanıdığı varmış doğal ilaç yapıyormuş bence bir deneyelim. Denersiniz sonrasında daha kötü bir hal alır veya hiç değişme görülmez. Yine hüsrana uğrarsınız.

İnternetten doktor ararsınız, çare ararsınız ancak göreceğiniz şeyler sizi daha da depresifleştirecektir. Çünkü çözümünü bulabilen yoktur.

Yaz ayı gelir, insanlar güneşi sever kendini dışarı atar. Denize gidersiniz, güneşlenirsiniz. Akşamında veya ertesi gününde suratınızda acılar hissedersiniz. Aynaya baktığınızda durum hiç iç açıcı olmayacaktır. Suratınıza sürdüğünüz kortizonlu krem veya losyonlar acıyı katlayacaktır. Dayanabilene aşk olsun.

Bazı zamanlar yok olduğunu göreceksiniz. Sevineceksiniz. Unutacaksınız. Bir gün yine seboreik dermatit yüzünü size gösterecek ve yeniden hüsrana uğrayacaksınız. Nedenini sorgulayacaksınız cevap bulamayacaksınız. Gün geçtikçe farklı yerlerinize de sıçradığını göreceksiniz bu da sizin içinize kapanmanıza neden olacak. Dışarı kafanızı uzatmaya bile ürkeceksiniz. İnsanlardan kaçacaksınız. Kiminiz makyaj ile kapatmaya çalışacak daha kötü edecek, kiminiz atkılara saracaksınız kendinizi, kiminiz ise şapkayı, bereyi suratına kadar indirecek sıcaklaşan kafa derisi yüzünden kaşıntıdan çıldıracak.

Evet arkadaşlar hepimiz bunları yaşadık veya yaşıyoruz. Bir bakıma hislerinize tercüman olmaya çalıştım. Sizin haricinizde insanların da aynı sorunları yaşadığını göstermeye çalıştım. Ama şunu unutayın ki herşeyin bir nedeni olduğu gibi bir çözümü de vardır. Ama merak etmeyin bu hastalığın da bir çözümü var. Belki tam bir kökten çözüm değil ancak durdurma yolunu bulmuş ve yukarıdaki sorunları artık yaşamayan biri olarak bunları yazıyorum.

>> (Seboreik Dermatit Tedavisi) yazısından hastalığın tedavi yollarını okuyabilirsiniz.