Seboreik Dermatit Nedir

Seboreik dermatit (egzama) bir tür deri hastalığıdır. Genellikle saç diplerinizde kızarmalar, kaşıntı, kepek zannettiğiniz kabuklanmalar baş gösterir ve doktora gidersiniz. Doktorunuz size seboreik dermatit teşhisi koyar. Verdiği ilaçlar ise genel olarak losyon, krem, medikal şampuan ve uygun görürse bir antibiyotiktir. Kullandığınız sürece hastalığın az biraz iyileştiğini görürsünüz ancak bir süre sonra iyileşmediğini görüp yeni bir doktora gidersiniz. Bu kısır döngü böyle gider durur.

Doktorlara seboreik egzama neden kaynaklanır diye sorduğunuzda ise alacağınız cevaplar çeşitlilik gösterebilmektedir. 10 farklı doktora gitmiş olarak genelde duyduğum sözler şunlardı,

  1. Stresten kaynaklı.
  2. Toza alerjin var.
  3. Herhangi bir şeye karşı alerjin var./li>
  4. Bünyen hassas.
  5. Karaciğerin ile alakası var.
  6. Düzensiz beslenme ve uykudan kaynaklı.

Bunları yaşayan milyonlarca insan varken ve onlarda seboreik dermatit görülmezken neden bende görülsün diye kendi kendime düşünüp durdum. Cevabını almam neredeyse 10 yılımı aldı diyebilirim.

Genel olarak doktorların gözünden bakacak olursak sebebi bilinmeyen bir egzama türüdür seboreik egzama. Yine doktorlar tarafından bakacak olursak ölene dek yaşayabileceğimiz bir hastalık türüdür. Kimi doktora göre ise, seboreik dermatit bir süre sonra kendiliğinden iyileşecektir.

Türkiye'nin en iyi bilinen bir dermatoloğuna gittiğimde bile bana kendiliğinden geçecektir kafana takma demişti. Diğer doktorlardan farklı olarak Bluecap adındaki şampuan ve kremi almamı söylemişti. Kullandım ve evet faydasını gördüm. Bluecap şampuanının bir faydası olmasa da bluecap kreminin oldukça işe yaradığını söyleyebilirim. Ancak bana ilerde geçer demesine rağman saç diplerindeki kızarmalar ve kabuklanmalar bir yana, kaş, sakal dipleri, burun kenarları ve göğüs ortasına kadar inmişti.Yani seboreik dermatit denen hastalık sadece saçta değil vücudun diğer bölgelerinde de görülebilmekte. Özellikle vücudun fazla yağ salgıladığı bölgelerde görülmekte diyebiliriz.

Vücudumuzun salgıladığı yağlara sebum adı verilmekte. Sebumun aşırı saldılanması veya sebumun içerisinde yer alan bazı kimyasallar yüzünden derimizde bir tahribata yol açmakta. Tahribata uğrayan derimiz önce kızarmakta ve sonra da kabuklanmaya başlamakta.

>> (Seboreik Dermatit Tedavisi) yazısından hastalığın tedavi yollarını okuyabilirsiniz.