Seboreik Dermatit Doktorların Tedavi Yolları

Her seboreik dermatit hastası gibi ben de doktora gitmiştim.Hatta şunu söyleyebilirim ki, umduğunu bulamadığı için dolu doktora ben de bir çok seboreik dermatit hastası gibi gittim. Sanki her doktor da sözleşmiş gibi aynı tedavi yollarını kullanıyordu gördüğüm kadarıyla.

Örnek verilecek ise, genel olarak devlet hastanelerinde bulunan dermatolog (deri ve zührevi hastalıkları) doktorlarına gittiğinizde şikayetlerinizi sıralıyorsunuz, işte burun bölgesinde sakal veya kaş diplerinde kızarmalar (bazı insanlarda bu kızarıklıklar koltuk altı, göğüs ortası, genital bölge vs görülebilir tabi), kızarıklıklar sonrasında görülen derinin pul pul olması gibi sorunlar. Doktorunuz size ilk bakışta teşhisi koyuyor, egzama. Reçeteye bakığınızda ise görüyorsunuz seboreik dermatit diye yazdığını.

Reçete içeriği ise, ketoral vb. muadili medikal şampuan, m-furo losyon vb. muadili losyon bunun yanında bazen yine m-furo vb. muadili kortizonlu krem, eğer varsa sivilceleriniz bu sefer de genel olarak yazılan ilaç tetradox adındaki antibiyotik. Bunun haricinde deri enfeksiyonları için herhangi bir antibiyotikte verilebilir. Hatta sivilceleriniz için türlü ilaçları da yazabilirler misal, benzamycin.

Tüm bunları kullandığınızda bir bakıyorsunuz ki hastalık yok. Ah ne kadar güzel. Ancak bittikten bir kaç gün veya hafta sonra bir bakıyorsunuz yeniden başlıyor. Bu sefer karaları bağlıyorsunuz. Yeni bir doktor. Aslına bakarsanız verilen kortizonlu kremleri kullandıkça zaten hastalık duruyor. Aslında duruyor gibi gözüküyor ancak durmuyor. Sadece bastırıyorsunuz. Çünkü bu işin tedavi yolu değil. Yani ilerleyen dönemlerdebu bastırdığınız hastalık farklı bölgelerinizde çıkmaya başlayacaktır. Siz iyileşme beklerken o ise sinsi sinsi diğer bölgelere yayılacaktır.

Tabi devlet hastanelerindeki çözüm bulamadı diye siz de özel bir doktora koşacaksınız. Koştunuz gittiniz. Doktorunuz size bluecap şampuan ve krem önerecektir. Bunu sür geçer. Evet geçer de bu 2 ürün de İspanyol malı olduğu için euro'ya endeksli ilaçlar. Dua edeceksiniz ki euro çıkmasın. Zaten normal hali bile bir pahalı. Eskiden tek krem 80TL'idi. Şimdi ne hallerdedir. Bu arada şampuanını boşuna almayın onu kullanırsanız sadece işe yaramıyor. Asıl iş kreminde.

Doktorunuz sivilceleri de görürse ve vücudunuzun pek bi yağlı (sebum) olduğunu görürse gaza gelip aşırı sivilcesi olan kişiler için yazdığı roaccutane adlı lanet bir ilacı kullanmanızı önerebilir. Tabi bu ilaç için de size önceden sanki deneye giren kişi gibi sözleşme imzalatmaları garip gelebilir. Çünkü roaccutane denen ilaç tehlikeli bir ilaç. Bedeninize verdiği zararları saymakla bitmez. Kullanmadan önce çektiğiniz çileleri o ilaçla fazlasını çekeceksiniz. Başta cilt kurulukları, kanamalar vs. vs. internet aleminde bu ilacı kullanıp maceralara atılan insanlar bol miktarda var. Neyse, işin özetine gelirsek evet sebum azalırsa hastalık duruyor. Ancak bu ilaç kullanıp bir süre sonra yeniden hastalığı nükseden birçok insan da mevcut. Yani neymiş, seboreik dermatit hastalığına kesin çözüm değilmiş. Yani kısacası o işkenceyi yaşamayın derim. Her ay kan verip tahliller yaptırmalar vs. çekilir dert değil.

Dediğim gibi bu hastalığın çözümü aslında dıştan süreceğiniz kremlerle vs. değil. Bedenimizin içinden gelen bir sinyalin neticesi. Yani içerdeki bir ya da birkaç organımız bize uyarı ışığı yakar gibi kırmızı surat haline getiriyor. "Kardeş birşeyleri kullanma artık, dur" diyor. Biz ise bu tarz krem, losyon vb. şeylerle uyarı levhasının üzerine bir örtü atıyor gibiyiz. "İyiyisin sen organ kardeş, sıkıntı yok dert etme." Ama öyle değil işte. Organ ya da organlarımızda ne yapsın, suratımıza yolladığı kırmızı sinyalin yerine vücudumuzun farklı yerlerine kırmızı sinyalleri gönderiyor. Olay bundan ibaret aslında.

>> (Seboreik Dermatit Tedavisi) yazısından hastalığın tedavi yollarını okuyabilirsiniz.